Aktuality
Začátek nového školního roku
Město Miroslav si pro vás připravilo divadelní vystoupení
Cenou města Miroslavi byl oceněn Mgr. Miroslav Růžička
Minulý týden byla předána Cena města Miroslavi Mgr. Miroslavu Růžičkovi. Ten v letošním roce ukončil svoje 36 let trvající působení na pozici ředitele miroslavské školské zájmové organizace - Střediska volného času, a odchází do řádného důchodu. Ti starší si jistě vzpomenou, že SVČ se v čase vyvíjelo od původně Městského domu pionýrů, přes Dům dětí a mládeže až po dnešní Středisko volného času, stále se však jednalo o jedno, a to stejné zařízení. Od začátku bylo cílem Mgr. Růžičky vybudování stabilní širokospektrální instituce, která nabízela a nabízí velké množství aktivit v různých oblastech, a která je nejenom na Znojemsku, ale i daleko za hranicemi okresu naprosto bezkonkurenční. Se svými spolupracovníky se za minulá desetiletí věnovali tisícům nejenom miroslavských dětí, které díky nim dostaly možnost vyzkoušet si nebo naučit se mnohé různorodé aktivity v oblastech vzdělávání, sportu, hudby, enviromentální, rukodělné, výtvarné a v mnoha dalších.
Až do roku 2014 sídlili v prvorepublikové Willischově vile na ulici Kostelní. Prostory to však byly dlouhodobě značně neutěšené a nevyhovující. V té době pan Martin Plechatý z pozice ředitele Správy majetku města Miroslavi začal konat a zahájil celkovou rekonstrukci bývalé Zvláštní školy na ulici Kostelní tak, aby tato budova mohla být novým moderním a důstojným zázemím pro SVČ. I přes značné obtíže nejenom s vysokou vlhkostí budovy se vše povedlo a SVČ přesídlilo do nových prostor. K tomu se v následujících letech přidala celková oprava nádvoří, oprava střechy, nová fasáda a rekonstrukce kotelny. Dnešní Středisko volného času má tedy kvalitní zázemí odpovídající své rozsáhlé činnosti.
Rada města Miroslavi udělila cenu města panu Mgr. Miroslavu Růžičkovi za jeho práci v pozici ředitele volnočasového školského zařízení v Miroslavi, a za dlouholeté podílení se na rozvoji volnočasových
a zájmových činností pro děti a mládež ve městě Miroslavi i jeho okolí.
Přejeme mu v jeho další životní etapě hodně spokojenosti a ať je stejně tak různorodá a zajímavá jako byl jeho pracovní život. Patří mu naše obrovské díky za čas, který bezmála 4 dekády věnoval rozvoji našich dětí.
18 milionů korun v rámci IROP2
Tak přesně tak velkou dotaci jsme vybojovali v dotačním programu IROP2 na revitalizace 3 velkých miroslavských lokalit. V následujících 3 letech díky tomu budou nové cesty a mobiliář na katolickém hřbitově, zámecký park projde revitalizací všech stávajících cest, komunikací a veřejného osvětlení a budete se zde moci těšit i na nový nadčasový a moderní vodní prvek. Dále se vybuduje nové velké parkoviště s téměř 70 parkovacími stáními a novým veřejným osvětlením na ulici A. Zápotockého vedle katolického hřbitova. Vše musí být hotové do podzimu roku 2027. Je to obrovský úspěch, protože podmínky dotačního titulu byly velmi přísné a za tím, že jsme je dokázali splnit a uspěli jsme, stojí stovky hodin práce celého projektového týmu, který od loňského dubna připravoval podklady tak, aby byly v co největší míře vůči dotaci uznatelné. Členy projektového týmu byli za město Miroslav pan Martin Plechatý a paní Lenka Šviřáková, dále pracovníci dotační společnosti Regionální poradenská agentura s.r.o., projekční tým okolo architekta Karla Bařinky, projekční společnost NOMU projekt, s.r.o. a skvělá zahradní architektka Ing. Bártová.
A nesmíme zapomenout, že úplně na začátku stáli členové rady s místostarostou a členové zastupitelstva města, kteří tomuto projektu dali jednomyslně zelenou. Děkujeme všem a těšíme se na výsledky díla. Naše město tím bude zase o hodně krásnější.
Miroslav oslavila 33. ročník Miroslavského meruňkobraní s jarmarkem u Floriána
Od pátku do neděle se Miroslaví neslo meruňkové veselí – probíhal zde totiž 33. ročník Miroslavského
meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Třídenní kulturní program, meruňkové pochutiny, ale i odhalení sochy sv.
Floriána nebo spanilá jízda veteránů. To byl letošní jubilejní ročník.
Slavnosti odstartovaly tradičně již v pátek zámeckou párty. Hlavní program však na návštěvníky čekal v sobotu. V 9
hodin ráno přivítal návštěvníky starosta města Martin Plechatý na náměstí Svobody. I samotné zahájení bylo
v letošním roce bohaté. Po zdravicích od senátora Tomáše Třetiny, náměstka hejtmana Jana Zámečníka, starostky
partnerského města Bělá pod Bezdězem Jitky Tošovské a primátora partnerského města Sv. Jur Šimona Gabury se
přistoupilo ke znovustvrzení dohody o spolupráci mezi městem Miroslav a městem Svätý Jur. Tato dohoda byla
poprvé podepsaná v roce 2002, letos je to tedy přesně 22 let od jejího vzniku. Za desetileté podílení se na rozvíjení
partnerských vztahů mezi městy Miroslav a Svätý Jur předal náš pan starosta Cenu města Miroslav panu Šimonu
Gaburovi. V rámci zahájení byla odhalena také zrestaurovaná socha sv. Floriána. Na restaurování sochy finančně
přispěl Jihomoravský kraj částkou 150 000 Kč, stejnou částkou přispěla také Nadace ČEZ. A protože je svatý Florián
patronem hasičů, byly předány pamětní medaile spřáteleným sborům dobrovolných hasičů z Jihomoravského kraje a
zástupcům SDH Miroslav.
Poté propuklo již bujaré veselí. Kněžna Miroslava otevřela návštěvníkům Zámek Miroslav, kde na ně čekala divadelní
scénka Miroslavského divadelního spolku. Na hlavním pódiu se střídala jedna kapela za druhou, odpoledne stage
utichla a na řadu přišla oblíbená soutěž v pojídání knedlíků. Vítězem se stal pan Josef Voharčík, který snědl
úctyhodných 54 knedlíků. Nejlepší meruňkovici můžete ochutnat od pana Jaroslava Ingerleho a nejlepší meruňka se
letos urodila paní Anně Janíčkové. „Všem vítězům, ale i ostatním soutěžícím moc gratulujeme, před panem
Voharčíkem jsem dokonce poklekl, když jsem totiž viděl, jak jsou letošní knedlíky velké, je jeho výkon opravdu
obdivuhodný. Všichni tito lidé nám navíc pomáhají udržovat tradici, a za to jim patří velké dík,“ komentuje starosta
města Martin Plechatý.
Program návštěvníky nenechal vydechnout. Veliké ovace si získala módní přehlídka dobového oblečení z období 30. –
60. let. Nepostradatelnou součástí programu se se svými vystoupeními stali Štvanci a krásný pohled byl také na
spanilou jízdu, při které městem projelo na 20 nádherných automobilů.
V neděli pak program s grácií sobě vlastní zakončila Heidu Janků se svojí kapelou.
Letošní ročník Miroslavského meruňkobraní s jarmarkem u Floriána je za námi a nám nezbývá, než se těšit na ten
další, který se uskuteční tradičně třetí víkend v červenci.
Socha sv. Floriána je zpět a skrývá časovou schránku
Na podzim loňského roku zmizela z náměstí Svobody jeho dominanta - socha sv. Floriána. Ta putovala do restaurátorské dílny MgA. Radky Levínské. Socha byla již v opravdu katastrofálním stavu a restaurátorský zákrok byl dále neodkladatelný. Letos navíc uplynulo přesně 285 let od doby, kdy ji v roce 1739 autor začal sochat.
Autorem sochy sv. Floriána je sochař Josef Leonard Weber. Socha byla v roce 2024
dochována jako originál sekaný z mušlového vápence a situována je v jihozápadní části
miroslavského náměstí na vysoké dvoustupňové trnoži. Hranolový soklnesl do roku 2024
nápis: INTERVENI/PRO NOBIS BEATE/FLORIANE MARTUR/MIE
CLIENTES/VOS/MDCCLXXV//.
V rámci restaurování sochy v roce 2024 bylo konstatováno, že dochovalý nápis na výdusku soklu neodpovídá stylisticky a gramaticky požadovanému významu, proto bylo rozhodnuto, že na novém soklu bude tento text: INTERVENI PRO NOBIS, pod tím dole bude datace vzniku nového soklu římskými písmeny tj. MMXXIV.
Socha sv. Floriána je v tuto chvíli již zpět na svém místě a netrpělivě čeká na sobotu 20. července, kdy ho v rámci Miroslavského meruňkobraní s jarmarkem u Floriána slavnostně odhalíme. Ti šťastnější z vás jeho novou krásu mohli spatřit již při jeho včerejší instalaci.
Socha navíc nově skrývá časovou schránku. Do schránky byl mimo jiné vložen i dopis budoucím generacím. Za výrobu a uzavření schránky děkujeme panu Nesnídalovi.
Miroslav se zbarví do oranžova, blíží se oblíbené Miroslavské Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána
Třetí víkend v červenci Miroslav ožije již 33. ročníkem největší kulturní akcí, která se v Miroslavi pořádá – Miroslavským Meruňkobraním s jarmarkem u Floriána. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční program, ve kterém nechybí soutěž o knedlíkového krále nebo nejlepší meruňkovici.
Třídenní největší akce města Miroslav propukne již v pátek 19. 7. zámeckou párty. V sobotu akci slavnostně zahájíme v 9 hodin na náměstí Svobody. Sem dorazí kromě zástupců města také družina kněžny Miroslavy a spřátelené sbory dobrovolných hasičů. V rámci zahájení totiž odhalíme zrestaurovanou sochu sv. Floriána – patrona hasičů a sbory převezmou pamětní medaili. Po 22 letech také obnovíme deklaraci partnerství s družebním městem Svätý Jur.
Bohatý celodenní program bude probíhat v celém centru města. Na hlavním pódiu v zámeckém parku se budou střídat interpreti nerůznějších žánrů, z nichž největším lákadlem je určitě kapela Ready Kirken nebo zpěvák Raego. Mezi vystoupeními proběhne také soutěž v pojídání meruňkových knedlíků a vyhlášení výsledků soutěže o Meruňkovici roku.
V pravé poledne projede městem spanilá jízda, traktory však letos nahradí veteráni. U zdravotního střediska proběhne módní přehlídka dobového oblečení z období 30. – 60. let. V programu myslíme také na děti, v horním zámeckém parku bude probíhat dětský program a v dolním zámeckém parku vystoupí hned čtyřikrát v průběhu dne divadelní a kaskadérská společnost Štvanci. Ti nám předvedou drezůru koní v barokním Španělsku, mušketýrské vystoupení a po setmění také ohňovou show.
Sobotní program vyvrcholí letní nocí.
V neděli na návštěvníky čeká již program poklidnější. V časech 11.00, 13.00 a 15.00 budou probíhat komentované prohlídky Zámku Miroslav, na jehož nádvoří bude od 18.00 znít barokní hudba starých mistrů. Zámecký park ještě naposledy v tomto víkendu rozezní hudební vystoupení Heidi Janků.
Miroslavské házenkářky jsou třetí nejlepší v republice
O pohár starosty a místostarosty města Miroslavi
Elektronická aukce pozemků v lokalitě Meruňková
Ve středu, dne 15. 5. proběhne elektronická aukce dvou pozemků v lokalitě Meruňková.
Odkaz na aukce:
345-OEA/24 – Stavební parcela č. 27
https://elektronicke-aukce.draspomorava.cz/elektronicke-aukce/291
346-OEA/24 – Stavební parcela č. 28
https://elektronicke-aukce.draspomorava.cz/elektronicke-aukce/292
Více informací v přiložených souborech:
8. květen - Den vítězství
Náborový den do PENNY
Upozornění občanům od společnosti FCC
Prosíme občany, aby do nádob na tuhý komunální odpad neukládali vysloužilá elektrozařízení ani žádné baterie.
Právě díky uložení baterie a jejího následného slisování v nástavbě vozidla, došlo při svozu dne 6. 5. 2024 k elektrickému výboji a následnému požáru sváženého odpadu. Byla tak ohrožena bezpečnost posádky vozidla a jen díky její včasnému zásahu byla minimalizována škoda na majetku svozové společnosti.
Dnes jsme v Miroslavi otevřeli první supermarket
Ve městě Miroslavi dlouhá léta chyběl obchod s velkou nabídkou sortimentu, to se dnešním dnem změnilo. Svoji
prodejnu zde otevřela BILLA. Miroslav se tak dočkala svého prvního supermarketu.
O tom, že v Miroslavi vyroste supermarket se první zmínky psaly již na podzim roku 2022. Tehdejší investor
to považoval za hotovou věc. Začátkem roku 2023, těsně před vydáním stavebního povolení, z tohoto záměru však
vycouval a vidina nového supermarketu byla tatam.
V tuto chvíli se však na scéně objevila firma WELKIN stavební s.r.o., jejich první kroky vedly na radnici, kde
byli vedením města velmi vítáni. Pan starosta města Miroslavi zástupcům firmy slíbil, že jim bude nápomocný, jak jen
to bude možné. To, že v Miroslavi supermarket chybí jsme totiž pociťovali všichni již dlouhou dobu.
„Jednání mezi městem Miroslaví a všemi známými potravinovými obchodními řetězci byly dlouhou dobu
zakleté a neprolomitelné, když se tedy naskytla možnost spolupracovat s firmou WELKIN a supermarket do Miroslavi
dostat, nebylo nad čím přemýšlet. Po zkušenostech s prvním investorem jsem věděl, že se nepouštíme do ničeho
jednoduchého. Celý rok jsme se potýkali s menšími i většími zádrhely, jsem ale rád, že nakonec se společnými silami
podařilo tento projekt dotáhnout do zdárného konce a nejen Miroslaváci, ale všichni lidé ze širokého okolí si od
dnešního dne budou moct vybírat z bohaté nabídky, kterou supermarkety disponují,“ popisuje cestu za prvním
supermarketem v Miroslavi starosta města Martin Plechatý.
Jako projev vděčnosti byla dnes zástupcům firmy WELKIN panu Michal Weinrebovi a panu Jindřichu
Kukačkovi předána cena města Miroslavi za maximální nasazení při překonávání mnoha překážek spojených s
vybudováním prvního supermarketu v Miroslavi – BILLA. Oba pánové neskrývali dojetí a znovu poděkovali městu v čele s panem starostou za vřelé a bezproblémové jednání, které je v dnešní době spíše vzácností.
Supermarket BILLA je od dnešní 8. hodiny ranní otevřen veřejnosti. Otevírací doba je následující:
pondělí – sobota 7.00 – 20.00 a neděle 8.00 – 20.00. Věříme, že přítomnost supermarketu v Miroslavi opět
významně zvýší lukrativitu města.
Kamila Kolesová
referentka odboru investic a regionálního rozvoje
Přijďte si zahrát stolní fotbálek
Víte, jak správně třídit?
Na rybníku Réna vyrostla nová ptačí pozorovatelna, jméno dostala po ornitologovi ze Znojemska
Město Miroslav vybudovalo na rybníku Réna novou ptačí pozorovatelnu. Nese jméno ornitologa MVDr. Julia Klejduse. Celková investice zde byla 1.199.339 Kč a dotačně tento projekt podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj částkou 577 707 Kč.
V sobotu 23. 3. se konalo slavnostní otevření Ptačí pozorovatelny MVDr. Julia Klejduse na rybníku Réna. Lokalita Réna je významnou ornitologickou lokalitou Znojemska. Jedná se o rybník o rozloze cca 11,5 ha, z toho cca 3,5 ha tvoří přilehlé mokřady, které jsou od vlastního rybníka odděleny hrázkou. Žije zde několik desítek druhů vzácných ptáků a obojživelníků. Na této lokalitě byl prokázán výskyt více než 130 druhů ptáků, z toho kolem 60 zvláště chráněných druhů ptáků, některé dokonce spadají do kategorií silně nebo kriticky ohrožené. Na hrázi rybníka byla již v minulosti vybudovaná naučná stezka s informačními panely o ptácích, rybách a obojživelnících.
Slavnostního otevření se zúčastnil i sám MVDr. Julius Klejdus, po němž je ptačí pozorovatelna pojmenována. Pan Klejdus je terénní ornitolog a autor řady populárně naučných a odborných publikací, ve kterých mimo jiné dost často zmiňuje právě oblast miroslavského rybníka. Mezi jeho nejznámější knihy patří třeba Průvodce živou přírodou Miroslavska. Ptačí pozorovatelna byla velkým snem pana Klejduse a starosta města, v té době ještě jako ředitel Správy majetku města Miroslavi mu slíbil, že udělá vše co půjde, aby se jeho sen jednou stal skutečností.
V roce 2020 zastupitelé města podpořili přípravu projektové dokumentace. „Nápad se mi velmi líbil, snažili jsme se pro to s kolegy z městského úřadu intenzivně hledat vhodný dotační titul, který by nám s výstavbou pomohl,“ popisuje cestu za vznikem starosta města Miroslavi Martin Plechatý.
K vytvoření projektové dokumentace město oslovilo Ing. arch. Karla Bařinky. Toho tento projekt nadchl a podařilo se tak navrhnout velmi zajímavé architektonické řešení. V roce 2023 město získalo dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj a výstavbě tak již nic nebránilo. Zhotovitelem stavby byla firma KonradHomeBuild.
„Jsem rád, že se tento projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce. Rybník Réna je zase o něco atraktivnější a já doufám, že se toto místo stane oblíbeným cílem procházek nás všech, protože je zde toho opravdu hodně k vidění. I proto věřím, že se nám podaří pozorovatelnu do budoucna obohatit o vyhlídkový dalekohled, který zážitek ještě umocní,“ dodává Plechatý.
Video ze slavnostního otevření můžete shlédnout ZDE!
Mladší žákyně TJ Miroslav jsou třetí nejlepší v republice
Miroslavská děvčata čekal na halovém Mistrovství ČR boj o medaile s pěti nejlepšími týmy z jednotlivých oblastí. Jeli tam s tím, že vítězství soupeřkám nedají zadarmo, vrátili se jako třetí nejlepší tým v republice s třemi individuálními oceněními.
V sobotu 16. 3. 2023 se v Plzni odehrálo halové Mistrovství ČR mladších žákyň. Na ten se po vítězstvích zimních halových pohárů z prosince a ledna dostala i děvčata z TJ Miroslav. Na mistrovství jeli spíše pro zkušenost než pro nějaké výsledky. V Plzni však děvčata předvedla naprosto neskutečné výkony.
„První zápas pro nás nedopadl dobře, prohráli jsme s Tymákovem, který se nakonec stal mistrem a to oprávněně, protože holky z Tymákova hrály naprosto profesionálně. V následujících třech zápasech už jsme ale byli lepší my a nenechali jsme si vzít body,“ popisuje průběh trenérka mladších žákyň Eliška Křečková.
Děvčata se probojovala až do zápasu o stříbrné medaile. „Do zápasu jsme šli s tím, že to Chropyni nedáme vítězství zadarmo, protože jejich tým byl opravdu skvělý, ale všechno bylo nakonec jinak. Naše holky na hřišti nechaly úplně všechno a většinu zápasu vyhrávaly, což nikdo nečekal. Bohužel jsme pak inkasovali 2 góly, které nás stály stříbrnou medaili. I tak jsme ale byli na holky opravdu pyšní, protože to, co se na tom hřišti dělo, bylo neskutečné,“ doplňuje Křečková.
Z Plzně si děvčata kromě bronzových medailí odváží i individuální ocenění ve všech kategoriích.
Pavlína Jeřábková byla vyhlášena 2. nejlepší brankářkou. Zároveň byla jedinou brankářkou, která vychytala nulu.
Eliška Slámová byla vyhlášena 2. nejlepší obránkyní.
Amálie Horáková byla vyhlášena 3. nejlepší útočnicí.
Výsledky všech zápasů:
Sokol Tymákov : Miroslav 11:3
TJ Miroslav : Stará Huť 6:2
TJ Miroslav : Krčín 6:1
TJ Žatec : TJ Miroslav 0:7
Chropyně : TJ Miroslav 8:7
„Děvčatům gratulujeme, je skvělé, že nám v Miroslavi rostou takové sportovní naděje. Je to přesně ten důvod, proč se snažíme stále zlepšovat a přidávat sportovní zázemí v našem městě. Pohyb je důležitý a u dětí obzvlášť. V loňském roce jsme otevřeli nové hřiště u základní školy, těší mě, že i na něm je neustále vidět sportovní nadšence. Je to jen potvrzení toho, že investovat do sportovního odvětví se vyplácí,“ komentuje starosta města Miroslavi Martin Plechatý.
Miroslav v Srdcovkách Zdeňka Junáka na Českém rozhlase Brno
Nový Miroslavský zpravodaj je venku
Povolenka k lovu ryb od pondělí v prodeji
Od pondělí 4. března je možné na pokladně městského úřadu zakoupit povolenku k lovu ryb na rybníku Réna.
Celoroční povolenka pro dospělého rybáře stojí 1.500 Kč, pro rybáře od 16 do 18 let stojí 750 Kč a pro rybáře do 15 let včetně stojí 300 Kč.
Zakoupit povolenku mají právo pouze občané s trvalým pobytem v Miroslavi a Kašenci s platným rybářským lístkem, a dále jen rybáři s platným rybářským lístkem, kteří si povolenku zakoupili již v minulých letech.
Doba lovu je zde stanovena: březen - říjen 4.00 - 24.00 a listopad - prosinec 6.00 - 18.00. Platnost povolenky se nevztahuje na rybářské závody konané dne 29. 6. 2024.
Potravinová pomoc v Miroslavi
V úterý 13. 2. 2024 proběhl v Miroslavi první závoz Mobilní výdejny potravinové pomoci organizované Potravinovou bankou. Ta je určena pro občany, kteří nedostávají potraviny od organizací v sociální oblasti a jejich potřeba zásobování potravinami z potravinové banky nebyla dosud nikde evidována. Potravinová pomoc se tak dostala do míst, kde bude lépe dostupná osobám, které pomoc potřebují a nedokázali ji dosud čerpat.
V Miroslavi jsme v tuto první chvíli pomohli 19 jednotlivcům a rodinám s dětmi. Další výdej je plánovaný opět za 14 dní, tedy 27. 2. 2024 v 11.50 u kulturního domu.
V případě zájmu o potravinovou pomoc se můžete s důvěrou obrátit na Mgr. Ilonu Krupicovou, tel. 515 266 462 nebo 732597034.
Pomoct můžete i vy. V případě, že se rozhodnete darovat trvanlivé potraviny potřebným, můžete je přinést na Městský úřad Miroslav, dveře č. 2, nebo přímo pracovníkům potravinové pomoci v době plánovaného závozu.
Blížíme se k finální částce, ve veřejné sbírce na kříž chybí posledních 300 tisíc
Rada města Miroslavi v roce 2022 vyhlásila veřejnou sbírku na výrobu kříže, který by měl být vztyčen u katolického kostela jako symbol let města uplynulých vyhlížejících další roky. Sbírka je stále aktivní, na transparentní účet
č. 000000-6137200369/0800 je možné částkou dle svého uvážení přispět. V lednu roku 2024 se vybraná částka blíží 1 milionu korun. K potřebné finální částce městu chybí ještě 300 tisíc korun.
Rok 2022 byl pro Miroslav jubilejní – slavilo se rovných 800 let od založení města. Toto významné výročí si město nechalo ztvárnit od uměleckého kováře, pana Pavla Tasovského, který na základě historických událostí navrhl dvě monumentální jedinečná díla. Bránu a kříž. Obě díla mají své kouzlo, symboliku a smysl. Brána jako symbol vstupu města do dalšího století své existence (umístěná v zámeckém parku). Kříž jako symbol let uplynulých vyhlížející další roky (umístěný u kostela sv. Petra a Pavla). Zastupitelstvu města byly předloženy návrhy obou děl, nicméně nakonec byla k vlastní realizaci schválena pouze brána.
„Pevně věřím tomu, že bychom společně mohli v nejbližší době do cílové rovinky potřebné částky doběhnout a v roce 2024 monumentální kříž u katolického kostela v Miroslavi vztyčit,“ doufá starosta města Martin Plechatý.
Součástí kříže bude schránka pro uložení dokumentů města jako odkaz budoucím generacím, a to spolu se soupisem všech dárců, kteří na toto unikátní dílo finančně přispějí. „Pokud se rozhodnete nás jakoukoli částkou podpořit, budu za to velmi rád a vděčný. Vznikne tím jedinečné dílo, na kterém jsme se společně podíleli a na které budeme moci být hrdí,“ dodává Plechatý.
KOVANÝ KŘÍŽ MIROSLAV 800
Kříž Miroslav 800 je navržen k osmisetletému výročí města Miroslavi. Jeho korpus bude svařen z ocelových plechů o síle 4 mm, výška kříže bez podstavce bude 7 500 mm, příčná ramena kříže budou 3 000 mm. Korpus kříže bude kónický, u paty kříže bude 400 x 400 mm, na vrcholu 260 x 260 mm, ramena budou v místě křížení 280 x 280 mm a na koncích 260 x 260 mm. V místě křížení bude trnová koruna tvořená třemi kruhy ze čtyřhranů 30 x 30 mm, které budou protnuty nerezovými trny po celém obvodu kruhů. Zároveň každé protnutí bude počítáno jako kříž. Na trnové koruně bude 132 trnů, tedy křížů, rozdělené na čtyři kruhové výseče. Na každé kruhové výseči trnové koruny bude 33 křížů, stejně jak 33 roků života Ježíše Krista. Na všech plochách kříže budou připevněny kované kříže větší a menší. Celkový počet křížů na celé ploše bude 668, když připočteme 132 na trnové koruně, máme počet 800. Je počítáno s plochou pro letopočet 2022 a na druhé straně kříže v stejné výšce, asi 1 500 mm nad terénem, bude nápis MIROSLAV 800. Kříž bude kotven do betonového základu na chemickou maltu přes kámen o síle 100 mm do kterého se bude kotvit každý následující rok jeden nerezový kovaný kříž. Myšlenkou je setkávání pro uctění výročí vzniku města Miroslavi.
Příchod nového roku oslavíme bez ohňostroje!
Habsburská šlechta - recenze knihy
Na den 11. listopadu 2023 připadá sto páté výročí rezignace posledního rakouského císaře a českého krále Karla I. S jeho odchodem do exilu nastala v nástupnických státech po bývalém Rakousku-Uhersku proměna státního zřízení na republikánské. Nadále bylo zakázáno užívat šlechtické atributy – tituly i erby a postupně docházelo k ukončení nobilitačních procesů. Fenomén šlechtictví provázel společnost po staletí a v zemích rakousko-uherské monarchie posléze vyústil v pokles jeho prestiže, daný společenským vývojem po roce 1848 a způsobený stále snadnějšími podmínkami pro získání nobilitace v období tzv. „ dlouhého“ 19. století. Dějinám této doby se věnuje prof. PhDr. Jan Županič - jeho kniha s názvem Habsburská šlechta: Proměna elit podunajské monarchie v dlouhém devatenáctém století - je informativní hodnotou dané problematiky a svým rozsahem ojedinělá.
Na téměř devíti stovkách stran formátu A4 se v šestnácti kapitolách (obsahujících mnoho podkapitol a na konci jednotlivě doplněných o podrobný poznámkový aparát) lze do nejmenších podrobností seznámit se strukturami procesu nobilitace, hierarchie šlechtických titulů, vojenských i civilních řádů a podmínek jejich udílení, nobilitace žen či osob dle jiné konfese než katolické, kategorizace šlechty (podnikatelská, taláru, duchovenstvo) – vše rozděleno i dle zemského uspořádání. Nechybí analýza právní problematiky případů zisku i ztráty a dobrovolné rezignace na šlechtictví. Objevně se jeví zejména pasáže vysvětlující tzv. systematizované šlechtictví i okolnosti ohledně nobilitací schválených císařem Karlem I. (právně problematických v období 28. října – 11. listopadu 1918 a následně po dobu jeho pobytu v exilu).
Popsány jsou osudy významných osob, jejichž zásluhy zakládaly důvod k povýšení do šlechtického stavu a držbě erbu i jejich úsilí (v některých případech i za cenu nepříjemností s podvodnými genealogy, kteří měli pomoci prokázat dříve údajně ztracené šlechtictví), které někdy nebylo úspěšné. Část textu se skládá z příběhů Čechů, Moravanů a Slezanů (ve smyslu zemském i národnostním), které nobilitace neminula - mezi oceněnými byli např. podnikatel v textilním průmyslu Josef Bartoň, malíř Václav Brožík, přírodovědec Jan Evangelista Purkyně, politik František Ladislav Rieger, podnikatel ve strojírenství František Ringhoffer, podnikatel v poštovnictví Václav Špaček, architekt Josef Zítek aj. Podrobně zmíněny jsou i případy možných nobilitací, ovlivněných politickými souvislostmi - např. historik František Palacký se nositelem šlechtického titulu z vlastní vůle nestal …
Text publikace je doplněn fotografiemi dobových portrétů a šlechtických sídel. Nejvyšší absolutorium si však zaslouží množství precizních tabulek a grafů, které nobilitace statisticky sčítají z mnoha náhledů a jsou jasné i laikům. Vrcholem vizualizace knihy je mnoho erbů nakreslených v černobílé podobě (jiná varianta zřejmě nebyla možná) Michalem Fialou, který prokazuje svoje výtvarné mistrovství – jeho styl tenké linky umožňuje vnímat každý detail jednotlivých kreseb (barevné erby lze zhlédnout na www.novanobilitas.eu).
Pokud v této knize plné údajů nelze nalézt popis konkrétního životního osudu a okolností vedoucích k nobilitaci významné či zajímavé osobnosti, pak toto konstatování se zdá být subjektivním, záleží na zájmu čtenářů – např. mezi osobami zmíněnými v souvislosti s mexickým dvorem císaře Maxmiliána chybí lékárník František Kaska, který se zasloužil o opětovné prohloubení rakousko-mexických diplomatických styků a v Mexiku se stal honorárním konzulem - byl nobilitován císařským rozhodnutím ze dne 6. srpna 1901.
Kniha Habsburská šlechta: Proměna elit podunajské monarchie v dlouhém devatenáctém století je bezpochyby výjimečná - lze říci, že se jedná o autorovo celoživotní dílo. Oba pánové - prof. PhDr. Jan Županič a Michal Fiala - si zaslouží velký respekt a uznání patří všem, kdo umožnili vydání této publikace.
prof. PhDr. Jan Županič - Habsburská šlechta: Proměna elit podunajské monarchie v dlouhém devatenáctém století, ISBN: 978-80-86781-44-0, 896 str., 1. vyd., Nakladatelství Pankrác v Praze, rok 2023.
Autor textu: Stanislav Vaněk
Betlémské světlo
Přijít si pro něj můžete na Štědrý den 24. 12. 2023 od 9.00 do 9.30 do katolického kostela sv. Petra a Pavla v Miroslavi a od 9.45 do 10.00 ke zvoničce v Kašenci.
Vánoční provozní doba sběrného dvoru
sobota 23. 12. 2023 - zavřeno
úterý 26. 12. 2023 - zavřeno
čtvrtek 28. 12. 2023 - otevřeno od 10.00 do 18.00
sobota 30. 12. 2023 - zavřeno
Změna v harmonogramu svozu odpadu
Omezení provozní doby městského úřadu v období vánočních svátků
V období Vánoc bude provoz městského úřadu omezen následovně:
22. 12. 2023 - ZAVŘENO
27., 28. 12. 2023 - bude provoz úřadu omezen. Fungovat bude pouze podatelna.
29. 12. 2023 - ZAVŘENO
Děkujeme za pochopení a přejeme klidné prožití vánočních svátků.