facebook

instagram

instagram

vyhledavani

Kulturní dům v Miroslavi je hned po zámku Miroslav jedna z největších dominant města. Větší část letošního roku byl tento kulturní stánek uzavřen, probíhala zde totiž kompletní oprava elektroinstalace. Práce jsou však již hotové a kulturní dům přivítal své první návštěvníky v sobotu 18. listopadu v rámci tradiční Gulášovky.

V dubnu letošního roku se kulturní dům uzavřel a byly zahájeny práce na opravě elektroinstalace. V budově nejen že byly kompletně vyměněny rozvody elektřiny, ale vyměněno je i veškeré osvětlení. Nově ho tak zdobí moderní, nadčasové, ale hlavně úsporné led svítidla.

Největší změnou jsou lustry v hlavním sále. Ten dosavadní byl vrácen původnímu majiteli, obci Skalice. Nově se dominantou sálu staly lustry rovnou dva. Jedná se o moderní svítidla, která však odkazují na historii.

„Kulturní dům, který byl v minulosti přestaven ze židovské synagogy je místem setkávání již pěknou řádku let a je to na něm znát. Oprava elektroinstalace byl první z projektů, které máme v rámci zvelebení tohoto místa nachystány. Projekčně připraven máme nový plášť kulturního domu, počítáme s opravou kotelny, připravena je i kompletní rekonstrukce interiéru. V příštím roce se budeme ucházet o dotaci z programu IROP 2, a to s projektem revitalizace prostranství u kulturního domu. Všechny tyto projekty mají jedno společné, a tím je odkaz na historii. V rámci revitalizace prostranství vzniknou před kulturním domem tzv. vstupní brány, které kopírují siluety domů v bývalé židovské čtvrti. Nová fasáda se bude skládat ze dvou barev, které oddělí původní židovskou synagogu a přistavěné části. Na střechu kulturního domu se vrátí cihlově hnědá krytina. A s židovskou tématikou jsme pracovali i nyní při výběru nového osvětlení. První lustr se skládá ze 6 svící, které symbolizují 6 cípů židovské hvězdy. Druhý, kruhový lustr má svící 7, ty pro změnu odkazují na Menoru, sedmiramenný svícen, což je tradiční symbol judaismu“, představuje plány a symboliku starosta města Miroslav Martin Plechatý.  

Na generální opravu elektroinstalace se městu podařilo získat dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj ve výší více jak 3 miliony korun. U nového osvětlení práce však neskončily. Interiér je celý nově vymalován. Parkety v hlavním sále prošly broušením a jsou nově nalakovány. Nový vzhled získal i vstupní vestibul. Celková investice zde byla bezmála 5,2 milionů korun.  

UŽITEČNÉ ODKAZY